Starosta: „Każdy z wariantów linii kolejowej CPK zniszczy bezpowrotnie Ziemię Płocką”

Nie milkną echa planów państwowej spółki Centralny Port Komunikacyjny, dotyczących przebiegu linii kolejowej przez teren powiatu płockiego. W poniedziałek, 28 listopada, w Starostwie Powiatowym w Płocku odbyła się konferencja prasowa, podsumowująca spotkania przedstawicieli CPK z mieszkańcami gmin.

W konferencji wzięli udział: Piotr Zgorzelski – Wicemarszałek Sejmu RP, Członek parlamentarnego zespołu ds. CPK, Wiktor Szmulewicz - Prezes Krajowej i Mazowieckiej Rady Izb Rolniczych, Robert Pindor - Wiceprzewodniczący Rady Społecznej ds. CPK, Tadeusz Szymańczak - Poseł na Sejm I kadencji, rolnik, działacz społeczny, w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama StruzikaTomasz Kominek, Dyrektor płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Sylwester Ziemkiewicz – Starosta Płocki, Iwona Sierocka – Wicestarosta, Lech Dąbrowski - Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku, Członkowie Zarządu Powiatu Płockiego: Bogdan Banaszczak, Paweł Bogiel, Apolinary Gruszczyński, Sekretarz Rady Powiatu Płockiego Paweł Tokarski, Sekretarz Powiatu Płockiego Michał Twardy, Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji w Starostwie Powiatowym w Płocku Karolina Koper, przedstawiciele gmin, przez które przebiegają warianty linii kolejowej CPK.

Wszyscy przyznali, że jak najbardziej są za rozwojem Ziemi Płockiej, ale nie w taki sposób. Niestety, wszystkie warianty planowanej linii kolejowej zakładają jej przebieg niemal przez środek gmin: Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Małą Wieś, Starą Białą, Wyszogród, Słupno i Radzanowo. Planowana inwestycja przechodzi przez osiedla domów jednorodzinnych, gospodarstwa, przedsiębiorstwa, dewastuje zabytki oraz Brudzeński Park Krajobrazowy – ostoję wielu cennych gatunków zwierząt i roślin.

- Dziękuję gospodarzom Powiatu Płockiego, że postanowili wziąć w obronę swoich mieszkańców – zaczął Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski. – CPK to inwestycja totalna i gigantomania PiS. Przykład, jak nie powinno się prowadzić żadnej inwestycji w tym kraju. Inwestycja, która generuje olbrzymie koszty, prowadzona wbrew tysiącom ludzi, którzy żyją w strachu o swoje mienie i życie. Mogę Państwa zapewnić, że jako Poseł tej ziemi będę bronił zarówno jej, jak i mieszkańców.

Wiceprzewodniczący Rady Społecznej ds. CPK Robert Pindor: - Nasze kilkuletnie doświadczenie z CPK pokazuje, że rząd nie traktuje mieszkańców podmiotowo tylko przedmiotowo. Dlatego trzeba stworzyć płaszczyznę współpracy samorządowej, społecznej i eksperckiej, żeby skutecznie bronić się przed tego typu planami.

Prezes Krajowej i Mazowieckiej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz zauważył, że linia kolejowa CPK ma biec przez najlepsze tereny rolnicze w powiecie płockim, co wpłynie negatywnie nie tylko na życie tych rolników, ale również na bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

Dyrektor płockiej delegatury UMWM Tomasz Kominek podkreślił, że budowa i rozwój infrastruktury są zawsze priorytetem rozwoju regionalnego województwa i każdego podregionu. - Ale nigdy kosztem poczucia bezpieczeństwa, zarówno finansowego, jak i psychicznego mieszkańców województwa - dodał.

Mieszkańcy gmin, przez które przebiegają warianty planowanej linii kolejowej, zauważyli, że ewentualne odszkodowanie za utraconą nieruchomość to jedno. A co z odszkodowaniem za stracony zarobek, który gospodarstwa przynoszą właścicielom? W dodatku wartość działek, przez które lub obok których będzie przebiegać kolej, drastycznie spadnie. – Nie pozwólmy, aby obywatele nie mieli nic do powiedzenia w sprawie majątku, który zdobyli ciężką pracą – zaapelowali mieszkańcy.

Starosta Sylwester Ziemkiewicz, podsumowując konferencję, stwierdził, że każdy z zaproponowanych przez CPK wariantów przebiegu linii kolejowej niszczy bezpowrotnie Ziemię Płocką. – Każdy z wariantów zniszczy naszą strukturę społeczną, gospodarczą, kulturową i przestrzenną. Każdy z wariantów prowadzi do wyburzenia ok. 400 budynków, niszczy cenne tereny, koliduje z infrastrukturą strategiczną, jak ropociągi czy linie wysokiego napięcia. Samorząd Powiatu Płockiego jest zdecydowanie przeciwny takim działaniom. Dlatego przygotowaliśmy szczegółowy raport, który trafi do spółki CPK z apelem o wypracowanie prospołecznego rozwiązania – zaznaczył Starosta Płocki.

Po zakończeniu konferencji prasowej, jej członkowie przenieśli się do jednej z sal Starostwa Powiatowego w Płocku, by kontynuować rozmowy na temat linii kolejowej. Mieszkańcy gmin raz jeszcze podkreślili, że potrzebne jest wspólne zdecydowane działanie przeciwko planom CPK.

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7:30 - 15:30
środa w godz. 7:30 – 17:00