Kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasisty” zainaugurowano w subregionie płockim

2271 wypadków drogowych na Mazowszu w 2018 roku, 2681 osób rannych, 297 osób zabitych, 431 wypadków z udziałem pieszych, 388 osób rannych, 77 osób zabitych to przerażające dane. Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego chcąc przeciwdziałać tym tragicznym zdarzeniom, jak co roku zainaugurował akcję „ Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Tym razem pogadanka wraz z odblaskami trafiły do dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Płocku.

Kampanie społeczne poświęcone bezpieczeństwu dzieci na drogach prowadzone są przez Samorząd Województwa Mazowieckiego już od kilku lat. Do tej pory wzięło w nich udział kilkanaście tysięcy uczniów z mazowieckich szkół. Jednym z głównych celów kampanii jest nauczenie najmłodszych uczestników ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmroku, zwłaszcza jesienią i zimą. Uczestnicy akcji dowiadują się m.in.: jak trzeba nosić odblaski, aby poprawiały widoczność pieszego lub rowerzysty. Wszyscy uczestnicy kampanii otrzymują ufundowane przez samorząd województwa mazowieckiego gadżety zwiększające bezpieczeństwo na drodze. W skład zestawu wchodzą dwie opaski zapinane na rękę oraz dwie zawieszki, które można przypiąć do ubrania lub stroju.

Podczas inauguracji tegorocznej edycji, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Płocku z klasy III b przedstawiły pierwszakom, w formie spektaklu słowno –muzycznego, zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Wyrecytowały także cenne rady swoim młodszym kolegom i koleżankom. Zwróciły uwagę jak ważne jest by być widocznym dla innych użytkowników dróg.

Po części artystycznej setka pierwszoklasistów została obdarowana uśmiechniętymi odblaskowymi znaczkami.

Razem z dziećmi o bezpieczeństwie na drogach rozmawiali Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Elżbieta Gapińska oraz Piotr Zgorzelski Posłowie VIII kadencji Sejmu RP, Wicestarosta - Iwona Sierocka, Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Starostwa Powiatowego w Płocku - Karolina Koper, oraz radna - Anna Derlukiewicz oraz Wojciech Krzewski - Dyrektor  Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku.