Szalom na wyszogrodzkim rynku po raz pierwszy, nie ostatni

Wyszogród. Przed II wojną światową miasteczko łączące dwie kultury i tradycje, kulturę polską i żydowską. Po drugiej wojnie kultura żydowska odeszła w zapomnienie. Po 80-ciu latach nadszedł moment przywrócenia pamięci dawnych dni. Szalom na wyszogrodzkim rynku to kolejny krok ku przywróceniu miasteczku jego ducha.

W Płocku z inicjatywy miejscowego Muzeum Żydów Mazowieckich zorganizowano VII Płockie Dni Żydowskie. W tym roku po raz pierwszy impreza wyszła poza granice Płocka i dotarła do Wyszogrodu. Autorem inicjatywy był Starosta Płocki Mariusz Bieniek.

- Spontanicznie zrodzony w mojej głowie pomysł dziś przerodził się w rzeczywistość. – cieszy się Starosta Mariusz Bieniek - „Szalom na wyszogrodzkim rynku” to zorganizowany po raz pierwszy i nie ostatni recital muzyki żydowskiej, który okazał się wielkim kulturalnym sukcesem. Przyjęty z wielkim entuzjazmem, wspaniale kultywuje setki lat wspólnej historii Żydów i Polaków. Serdecznie dziękuję dyr. Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonardowi Sobierajowi, Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród Iwonie Gortat, Dyr. Wydziału Rozwoju i Promocji Starostwa Płock Karolinie Koper , Kierownikowi Oddziału Wyszogród Muzeum Mazowieckiego Zdzisławowi Leszczyńskiemu za wspólne połączenie sił w stworzeniu nowego produktu, który w mojej ocenie będzie świetnym kołem zamachowym dla rozwoju naszej ziemi wyszogrodzkiej!

Wyszogród został wybrany nieprzypadkowo.

- Wyszogród było miasteczkiem wyjątkowym pod wieloma względami – wyjaśnia dyrektor powiatowego Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Karolina Koper – w okresie międzywojennym było wiele miejscowości, gdzie Polacy żyli obok Żydów. Tu jednak tę wspólną koegzystencję ceniono niezwykle wysoko, choćby ze względu na profity gospodarcze dla całej społeczności jakie niosła ze sobą aktywność żydowska. Mało osób wie, że w Wyszogrodzie zawsze wiceburmistrzem zostawał przedstawiciel narodowości żydowskiej.

Wydarzenie zgromadziło licznych widzów, którzy choć najczęściej nie pamiętali okresu, kiedy na wyszogrodzkim rynku tętniło polsko-żydowskie życie, to jednak z wielkim sentymentem wracają myślą i sentymentem do tamtego okresu.

Starostwo Powiatowe w Płocku
ul. Bielska 59, 09-400 Płock
tel.: (0-24) 267-68-00
fax: (0-24) 267-68-48
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat-plock.pl


Godziny Pracy Urzędu:
od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Starostwo Powiatowe w Płocku
herb powiatu
Projekt i wykonanie: HEDEA
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.