XXX sesja Rady Powiatu. Wyjątkowi goście i uchwalony budżet!

- Chciałbym Państwu bardzo serdecznie podziękować za kolejny rok dobrej współpracy. Inne samorządy mogą nam zazdrościć poziomu dyskusji, jaki prezentujemy. Jesteśmy samorządem o wysokim poziomie zaangażowania w pracę, ale i kultury osobistej – zwracał się do Radnych Starosta Płocki Mariusz Bieniek.

Obrady odbyły się 20 grudnia, tradycyjnie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Płocku. Otworzył je Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski, który powitał przybyłych gości. Wśród nich byli tym razem: Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Płocku Stanisław Szcześniak, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku Andrzej Borkowski, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Hilary Januszczyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku Jacek Gruszczyński.

W sesji wzięli udział również Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka oraz pozostali członkowie Zarządu Powiatu Paweł Jakubowski, Stefan Jakubowski i Krzysztof Wielec, a także Skarbnik Powiatu Maria Jakubowska, Sekretarz Michał Twardy, Dyrektorzy wydziałów Starostwa Powiatowego w Płocku i powiatowych jednostek organizacyjnych.

W skład Komisji Uchwał i Wniosków weszli Radni Magdalena Woja, Tomasz Duda oraz Marcin Piotrowski.

Posiedzenie rozpoczęło się bardzo nastrojowo za sprawą niezwykłych gości. Na sesję przyszli bowiem Harcerze i Zuchy z Hufca ZHP „Mazowsze” Płock z Betlejemskim Światłem Pokoju. Komendant Hufca Adam Wenkler przypomniał, że światełko przywędrowało do nas z Jerozolimy, poprzez Austrię i Zakopane. – Zapalamy je już po raz 27. Przekazujemy je Państwu, życząc wesołych świąt – powiedzieli Harcerze, wręczając podarunek Staroście Mariuszowi Bieńkowi i Przewodniczącemu Lechowi Dąbrowskiemu.

- Dziękujemy, że co roku pamiętacie o nas, sprawiając nam tak wielką radość – podkreślił Starosta.

- Wszystkim nam potrzebne jest światło. Niech Nowonarodzony Chrystus sprawi, byśmy potrafili przekazać je dalej. Bardzo Wam dziękuję za pamięć i w imieniu całej Rady Powiatu również życzę wesołych świąt – powiedział Przewodniczący.

Ale to nie były jedyne miłe odwiedziny tego dnia. Na grudniową sesję przyszli także uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rogozinie ze swoim Dyrektorem Robertem Majewskim na czele. Uroczy kolędnicy odwiedzają zresztą Starostwo Powiatowe w Płocku co roku, za każdym razem wzruszając słuchających przepięknymi wykonaniami kolęd. Nie inaczej było i tym razem. Starosta i Przewodniczący podziękowali gościom za występ, wręczając słodki upominek.

Następnie przyszedł już czas na zaplanowane punkty obrad, w tym przyjęcie budżetu na 2018 rok. Wcześniej o głos poprosił Starosta Mariusz Bieniek. – Dziś poddajemy pod głosowanie najważniejszy dla Powiatu dokument. Pochyliły się nad nim wszystkie komisje Rady Powiatu w Płocku, mamy też pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej – oznajmił Starosta.

Poinformował, że dochody na 2018 rok zostały zaplanowane w wysokości 97.336.661,48 zł. Jest to więcej niż w mijającym roku, kiedy to wyniosły ponad 94 mln zł. Podkreślił, że ta różnica świadczy m.in. o poprawie jakości życia mieszkańców. – Ponad 47 proc. całości przyszłorocznego budżetu stanowić będą wpływy z podatków od osób fizycznych. Jest to o 5 mln zł więcej niż ostatnio. Skok jest bardzo duży, na co wpływ ma z pewnością znaczący spadek bezrobocia i wyższe zarobki – mówił Mariusz Bieniek. I zaznaczył: - Niemal we wszystkich dziedzinach naszej działalności obserwujemy tendencję wzrostową i rozwojową. To jest najważniejsze.

Starosta poinformował także o nadwyżce budżetowej w wysokości 2 mln zł, która wynika z różnicy między zaplanowanymi dochodami a wydatkami. Nadwyżka ta zostanie przeznaczona na planowaną spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych.

Następnie Radni zdecydowaną większością głosów przyjęli zarówno Wieloletnią Prognozę Finansową Powiatu Płockiego, jak i budżet Powiatu Płockiego na 2018 rok. Nikt nie miał żadnych uwag. Opinie RIO były pozytywne, podobnie jak opinie Komisji Budżetu i Finansów, której przewodniczy Radny Tomasz Duda, jak i klubu radnych PSL, której szefem jest Radny Paweł Jakubowski.

Rada przyjęła też wszystkie pozostałe projekty uchwał zaplanowane na tę sesję.

Mijający rok podsumował jeszcze Radny Jarosław Dorobek, który zauważył, że jest to ostatni budżet, jaki przyjmują Radni tej kadencji. – Chyba dobrze odrobiliśmy lekcję demokracji. Świadczą o tym zarówno niska temperatura sporu – nigdy nie przekroczyliśmy niebezpiecznej granicy, jak i racjonalne podejście do wydatków i problemów. Dziękuję za dobrą współpracę i życzę samorządowi dobrego rozwoju – powiedział Radny.

Świąteczne życzenia złożyli również doktor Jacek Gruszczyński oraz Przewodniczący Lech Dąbrowski.

Uroczystość uświetnił występ zespołu Radosne Serca z Łęga Probostwo pod kierunkiem Pana Henryka Matusiaka.